Dobrodošli / Welcome!

Želim svim posjetiteljima dobrodošlicu na moj blog!

Ovdje ćete se imati mogučnost upoznati s osnovama glazbene teorije. Kasnije planiram produbiti situaciju, pa ćete se tako upoznati i s instrumentima, glazbenim oblicima, harmonijskim funkcijama...

Uživajte u pretraživanju!


utorak, 1. svibnja 2012.

UČENJE NAPAMET

O problemu pamćenja može se govoriti iz različitih aspekata, od analize samoga psihičkog procesa i motivacije do tehnika i vrsta pamćenja. Ovdje ćemo se zadržati samo na nekoliko konkretnih savjeta. Jedna skladba može se upamtiti na više načina, a što ih je više prisutno u zapamćivanju, to će i izvođenje biti sigurnije. Provjerite koliko je načina pamćenja kod Vašeg učenika od sljedećih trinaest:

1. SLUŠNO PAMĆENJE
  • Odnosi se na pamćenje tonova i njihovih kombinacija; ako nekoliko puta slušamo neki niz tonova, moći ćemo ga otpjevati ili odsvirati. To je način pamćenja djece u početnoj nastavi, što treba poticati, ali i osvijestiti i osmisliti niz. Slušno se pamćenje u biti svodi na zadavanje diktata u unutarnjem sluhu, pri čemu će njegovo ostvarivanje na instrumentu biti bolje u onih koji imaju čvršće izgrađene "suhoklavijaturne veze" i bolje znaju solfeggio.
  • Da slušno pamćenje ne bi ostalo samo u području auditivnog (bez kontrole svijesti), od đaka se može tražiti da recitiraju imena tonova neke melodije, govoreći i njihovo trajanje i položaj u taktu. To će navesti svirača da auditivnu komponentu neutralizira i spoji je s motoričkim i svjesnim pamćenjem. Time se ujedno produbljuje i osvježuje nutarnji (mentalni) sluh.

2. MOTORIČKO PAMĆENJE
  • Kod ovakvog izvođenja prsti sviraju potpuno automatski, a za to vrijeme svirač i ne mora misliti o glazbi koju svira. Premda svi pijanisti ovise o ovoj vrsti pamćenja, posebno izvodeći brze pasaže gdje nema vremena misliti o svakoj noti, ovakvo je pamćenje bez sumnje najnepouzdanije. Opasnost je u tome što sviranje nije pod svjesnom kontrolom (poznato je da je pouzdano samo ono što se zna bez klavira).
  • Jedan mi je pijanst rekao da u svom učenju napamet primjenjuje samo takav način pamćenja, jer, budući da prstima dokazujemo svoje pamćenje, njima ga treba i ostaviti. Ipak mi je priznao da duboko u sebi osjeća stalan strah od memorijske pogreške. Njegovo je razmišljanje u neskladu s činjenicama da i prstima poticaj za sviranje dolazi iz mozga, pa bi svijest morala biti kontrolor izvođačkog procesa općenito.

KAKO VJEŽBATI INSTRUMENT

Svaki profesor instrumenta teži prenijeti svoje stečene vještine sviranja na učenika, no često to nije lako. Da bi se naučila svirati određena kompozicija na odabranom instrumentu, potrebno je i pravilno vježbati. Kako je F. Liszt jednom rekao: "tehnika vježbanja, a ne vježbanje tehnike", odnosno, cilj učenja instrumenta jednog učenika bi trebala biti naučiti vježbati! Tim će znanjem mladi budući instrumentalisti / profesori moći u budućnosti biti samostalni umjetnici i/ili odlični profesori svojim učenicima.
Navest ću nekolicinu mogućih vježbi koje se mogu primjeniti prilikom vježbanja instrumenta:


  1. VJEŽBA "PLAY STATION"
Skladba postaje pejzaž, ispunjen jedinstvenim opasnostima koje treba preći. Kao i u igrici na play-stationu, cilj je preći put do kraja bez posrtanja, ali umjesto uspavanih lavova i mračnih provalija, kao zamke imamo neočekivane ritmičke promjene ili izdajničke prstomete u pasažama.
  • Prije nego se počne s vježbanjem, skladbu se treba podijeliti u manje dijelove kao što su podijeljene i igrice.
  • Treba se brinuti samo o jednom dijelu skladbe kako ne bi svirača "utopili" zahtjevi iz cijele kompozicije. U igrici je igrač prisiljen igrati određeni dio sve dok taj dio ne nauči odigrati točno. Kao i igrač koji uči iz svojih pogrešaka (koji se nakon nekog vremena sjeća pogreške), tako se i svirač neće iznenaditi kad se npr. pojavi predznak ispred note.

     2.  VJEŽBA "UVIJEK TOČNO"

Svaku radnju koju ponavljaš više puta, svaki sljedeći put radit ćeš sve bolje i bolje (čovjek je biće navike ;) imaj to na umu!). Ako vježbaš i radiš pogreške, naučit ćeš svirati s pogreškama! Budi strog prema sebi! Pazi da uočiš a zatim i ispraviš sam sebe svaki put kada odsviraš pogrešan ton, prstomet, ritam ili npr. dinamičku oznaku. Na taj način programiraš svoju podsvjest samo točnim informacijama. Brže ćeš učiti, a postat ćeš i sigurniji! Ako ovako vježbaš trebat će ti puno manje vremena da navježbaš skladbu. Deset minuta ovakvog vježbanja može vrijediti kao pet sati prosviravanja komada u pravom tempu zajedno. Čak je bolje uopće ne vježbati nego samo tako prosviravati!

      3. VJEŽBA "PRVO NAJTEŽE"
Počni s dijelom skladbe koji ti izgleda najzahtjevnije i marljivo radi sve dok ti ne ide dobro. Sve ostalo će izgledati lakše. Nastavi tako raditi i na kraju će ostati samo najlakši dijelovi skladbe. Međutim, ako se želiš dobro osjećati i imati osjećaj da stalno napreduješ, onda preporučam vježbanje prvo najlakših dijelova! Neke štafete na natjecanjima utrku završavaju s najbržim natjecateljem. Neki pak započinju s najbržim i puštaju ostale da ih pokušaju dostići. Kad isprobaš obje metode, znat ćeš koja ti bolje odgovara.

      4. VJEŽBA "PRVO NAJLAKŠE"
Počni s dijelom skladbe koji ti izgleda najjednostavnije. Kad najlakše dijelove skladbe sviraš i zadovoljan si svojim napretkom, kreni na teže dijelove. Radi ih marljivo dok i njih ne sviraš s lakoćom kao i najlakše dijelove.

      5. VJEŽBA "ŠKOLICA"
List papira razdijeli na 8 polja (kao za igri Školice). Označi ih brojevima od 1 do 8. Osmo polje je "kuća". Odredi jedan dio skladbe koji želiš naučiti svirati bez pogreške. Kad odsviraš zadani dio bez pogreške, pomakneš se za jeno polje naprijed. Ako pogriješiš, moraš se vratiti na početak, tj. na prvo polje. S vježbanjem si gotov kad stigneš na polje "kuća".

       6. VJEŽBA "KRIŽIĆI"
Ovaj način vježbanja je dobar za otkrivanje kritičnih mjesta u skladbi - pokazuje ti koja mjesta u skladbi trebaš više vježbati. Počni svirati od početka. Kad pogriješiš, označi to mjesto križićem. Nastavi svirati dalje sve dok ponovo ne pogriješiš. Opet stavi križić. Nastavi dalje postupajući jednako sve do kraja kompozicije. Nemoj se truditi izvježbavati - sada samo označavaj mjesta gdje imaš problema. Kada dođeš do kraja kompozicije, ponovno kreni od početka i ponovno stavljaj križiće na mjesta na kojima imaš problema. Nakon šest ponavljanja, pogledaj note... Neki taktovi će biti označni križićima, a neki ne. Neki će ih imati više. To su dijelovi koje treba vježbati više (zapravo najviše)! Taktove bez križića vjerojatno neće trebati uopće izvježbavati.

       7. VJEŽBA "PONOVNA PROVJERA"
Moraš napraviti sve što je u tvojoj moći da ti se pogreške ne sakriju, zato sviraj zajedno tek kada si potpuno siguran da određeni dio izvrsno sviraš svakom rukom posebno. A kasnije, čak kad skladbu sviraš izvrsno zajedno, svako malo ponovno vježbaj posebno da provjeriš da se nisu uvukle pogreške.

        8. VJEŽBA "ULTRA SPORI IZAZOV"
Sviranje skladbe u sporom tempu učinit će ju lakšom. Istina - osim ako ju pokušavaš svirati zaista jako sporo! Tada se događa nešto naobično, naročito ako sviraš napamet jer  imaš puno vremena za razmišljanje između dvije note o tome koja je zapravo sljedeća! Ako metronom staviš kucati deset puta sporije nego što je pravi tempo te kompozicije i iznenada je ne možeš odsvirati - to je razlog za zabrinutost! Kao s većinom načina vježbanja koji su dosta zahtjevni, bit ćeš iznenađen koliko će vježbanje u vrlo sporom tempu pomoći tvojoj izvedbi!

       9. VJEŽBA "TOČNA DIJAGNOZA"
Ako možeš točno odrediti koji je uzrok određenog problema u kompoziciji, tada si već na pola puta da ga riješiš. Kada naiđeš na problem, provedi nekoliko minuta istražujući razlog tog problema i tada izvježbavaj njegovo rješenje. Ponekad je problem što se pojavljuju dva problema na istom mjestu. Tada je rješenje vježbati svaki problem za sebe i zatim, dok jednog izvodiš automatski, drugom možeš posvetiti potpunu pažnju. Ali ako ništa ne pomaže, onda iznesi problem meni (profesoru). Reci mi simptome ako im i ne znaš uzrok. Bit će mi drago da si ozbiljan u poslu i pomoći ću ti!

       10. VJEŽBA "DVOSTRUKO JE BOLJE"
Odaberi dulji dio kompozicije (jednu ili dvije stranice). Odsviraj ga dva puta zaredom bez pogreške. Može biti i u vrlo sporom tempu. Važno je da sviraš dva puta za redom bez pogreške, jer ako drugi puta pogriješiš, moraš ga svirati ponovno kao "prvi put"!
Ako treniram utrku na 10 kilometara neću započeti treniranje na 10 kilometara jer neću uspjeti. Prvo ću započeti trenirajući jedan kilometar, drugi put 1,2 km, zatim 1,4 km i tako dalje. Isto je s testom !dvostruko je bolje". Kad postigneš mogućnost da odsviraš dva puta za redom bez pogreške, povećaj ga! Nastavi povećavati sve dok ne postigneš cjelinu.

      11. VJEŽBA "PROMJENA"
Nema teških mjesta. Ima samo mjesta za koja nisi pronašao/la rješenja. Što više probavaš mogućnosti, veća je vjerojatnost da ćeš pronaći pravu. Tako možeš promijeniti način na koji sviraš. Ako si gledao desnu ruku dok sviraš, sada gledaj lijevu! Ili ih nemoj uopće gledati! Ako si uglavnom vježbao sporo, pokušaj vježbati u bržem tempu ili STVARNO spor tempo. Možeš promijeniti visinu stolca na kojem sjediš. Ili svirati bez pedala. Ili smanjiti artikulaciju prstiju. Ili posvetiti veću pažnju dinamici... Sve te promjene natjerat će te da vježbaš skladbu malo drugačije, a neke će stvarno pomoći.

      12. VJEŽBA "ODMOR"
Zvuči kao bijeg od borbe, ali nije! To je jednostavno takva tehnika vježbanja koja ti ne pomaže danas, već sutra. Ako te neko mjesto stvarno zaustavi, prestani ga vježbati. Nemoj ni misliti na njega za vrijeme dok se odmaraš od njega. Međutim, ostalo treba nastaviti vježbati. Kad se nakon nekog vremena ponovno vratiš na taj dio, obično ide bolje. Možda je to zato jer sad vježbanju pristupaš puno efikasnije, a možda zato što se sad taj dio čini svježiji i izazovniji. Ali ovaj način pokušaj kad si sve drugo isprobao.

      13. VJEŽBA "JEDNO PO JEDNO"
Potrebno je provjeriti puno stvari kad vježbaš: točne note, prstomete, ritam, dinamiku, artikulaciju, pedal, predznake, ključeve, mjere, ukrase... Ali ne možeš sve od jednom! Jedino što će se dogoditi, ako pokušaš sve odjednom provjeriti, bit će da nećeš primjetiti pogreške. Neki učenici tada zaključe da sve točno sviraju.
Što sve treba provjeriti u skladbi? Treba provjeriti:
  • visinu tona
  • ritam
  • prstomete
  • artikulaciju
  • stabilan tempo
  • pravi tempo
  • ritmičku izjednačenost osminki, šesnaestinki ili triola
  • dinamiku
  • ton
  • fraziranje
  • odnos melodije i pratnje
  • boju
  • vođenje glasova
  • postavu
  • elastičnost
Da uočiš sve pogreške prilikom prosviravanja dijela skladbe, provjeravaj samo jedan element. Drugi put - drugi i tako redom!

      14. VJEŽBA "PISANJE"
Vrlo je zahtjevno napisati određeni dio skladbe na notni papir po sjećanju i bez da viriš u note. Odjednom ti se komad čini potpuno nepoznat. Sve što ne znaš o skladbi odmah će izaći na vidjelo. Kasnije će se te male rupe u znanju pojaviti kao pogreške. Svaki put kad ne možeš napisati određeni dio po sjećanju, budi zadovoljan. Provjeri u notama, pronađi odgovor i budi sretan što je jedan potencijalni "gremlin" uklonjen iz skladbe zauvijek.

      15. VJEŽBA "OBJAŠNJENJE"
Da bi dobro svirao neki dio napamet, moraš točno razumjeti što je u notama. Najbolji način da ispitaš koliko dobro nešto razumiješ je da to pokušaš objasniti nekome drugome. Izaberi dva takta skladbe. Umjesto da ih odsviraš, pokušaj objasniti točno što se događa. Što više pitanja znaš postaviti i na njih odgovoriti, veće su šanse da si dobro zapamtio taj dio. Ako ne znaš odgovor na neko pitanje, otiđi do nota, pogledaj i odgovori. Kad točno odgovoriš, nikada više nećeš moati tražiti odgovor na to pitanje.

       16. VJEŽBA "MALO PO MALO"
Zapamtiti cijelu skladbu može ti se činiti kao zahtjevan zadatak. Zato nemoj pokušavati memorirati cijelu skladbu odjednom. Učini memoriranje puno jednostavnijim: samo zapamti prvi takt. Zatim dodaj još jedan. To nije puno teže od onoga što si već napravio. Sedam dana u tjednu zapamti po četiri takta dnevno i već znaš 28 taktova. Ako tako nastaviš, ubrzo ćeš memorirati cijeli komad.

        17. VJEŽBA "NIVOI"

Prvo podijeli skladbu na male dijelove tako da ih možeš proraditi. Povuci crtu na kraju svakog dijela (obično je to svaka dva takta). Zatim svaki dio označi brojem ili slovom ili imenom (budi kreativan u davanju imena). Vježba nivoi je serija testova koju svaki pojedini dio mora proći:
1. nivo: desna ruka odsvirana bez pogreške
2. nivo: lijeva ruka odsvirana bez pogreške
3. nivo: zajedno odsvirano bez pogreške
4. nivo: desna ruka odsvirana napamet bez pogreške
5. nivo: lijeva ruka odsvirana napamet bez pogreške
6. nivo: zajedno odsvirane napamet bez pogreške
7. nivo: desna ruka odsvirana napamet s metronomom
8. nivo: lijeva ruka odsvirana napamet s metronomom
9. nivo: zajedno napamet s metronomom
Riječ odsvirana ima posebno značenje. Uspješno odsvirati dio znači odsvirati ga od početka do kraja bez pogreške. Nema ograničenja broju ponavljanja određenog nivoa.

        18. VJEŽBA "NA STOLU (BEZ KLAVIRA)"
Ovo je zahtjevna metoda učenja nove skladbe koja će ti omogućiti potpuno shvaćanje skladbe i samo je za najhrabrije učenike.
Klavir ne sviramo samo prstima, već prijesvega glavom. Zato prvo izaberi mali dio nove skladbe. Zatim note odnesi na stol, ili na pod, ili na krevet - bilo gdje dalje od klavira. Provedi deset minuta gledajući note i učeći ih. Kad misliš da si naučio taj dio, dođi do klavira i odsviraj ga po sjećanju. Čini se zahtjevno dok ne pokušaš. Ako si uspio, znači da si naučio taj dio koristeći mozak, a ne samo prste. Dijelovi naučeni na ovaj način trebaju se manje vježbati u budučnosti nego dijelovi naučeni samo prstima. Da naučiš koristiti ovu metodu najbolje je prvo izabrati skladbe koje nisu zahtjevne. Što više vježbaš na ovaj način, moći ćeš sve brže i bolje memorirati.

        19. VJEŽBA "LAŽNI ISPIT"
Nekoliko dana prije nastupa ili ispita napravi "lažni ispit". Zamoli nekog člana obitelji da bude ispitivač. Tvoj ispitivač vjerojatno ne zna puno o glazbi, ali ti ćeš čuti gdje imaš problema u kompozicijama i što trebaš izvježbavati. Kada počne pravi ispit, ništa te neće iznenaditi.

        20. VJEŽBA "PUZANJE A NE TRČANJE"
Rast se događa postepeno i to tako da možete primjetiti samo ako ga prečesto kontrolirate. Međutim, ako nakon sedam dana nema promjena, znači da način na koji vježbate nije dobar!

        21. VJEŽBA "RADITI VIŠE RADEĆI MANJE"
Imaš posao koji moraš obaviti. Kad si ga obavio, slobodan si! Sve dok ga ne obaviš, nisi slobodan.
Dakle, ako se zabavljaš, možda ćeš trebati cijeli dan. Međutim ako radiš pametno i marljivo, bit ćeš brzo gotov. Prvo napravi plan. Koncentriraj se dok radiš. Nastoj od prve točno napraviti, zato ćeš vjerojatno željeti vježbati polagano i pažljivo provjeriti svaku notu.

        22. VJEŽBA "PRANJE PROZORA"
Vježbajući male dijelove skladbe na ovaj način, poliraš ih sve "dok se ne sjaje".
Stavi tri omiljena predmeta na lijevu stranu klavijature. Svaki puta kad odsviraš željeni dio bez pogreške, premjesti jedan predmet na desnu stranu klavijature. Svaki puta kad pogriješiš, sve predmete koji su na desnoj strani vrati natrag na lijevu stranu. Kad sva tri predmeta uspiješ preciznim sviranjem prebaciti na desnu stranu, igra je gotova.


ŠTO NE SMIJEŠ ČINITI KADA TI NE IDE :
  • Nemoj se ljutiti - vježbanje ne ide uvijek prema planu!
  • Ne drži se neuspješne formule - ako vježbaš određeni dio skladbe tjedan dana, a ne ide na bolje, to ti nešto govori: način na kojji vježbaš nije dobar! Promjeni ga!
  • Nemoj misliti da cijelu skladbu sviraš loše, ako jedan dio ne ide - nije u redu dozvoliti jednom malom dijelu da pokvari sve što je dobro.
  • Nemoj dozvoliti da te teži dio skladbe obeshrabri tako da potpuno prestaneš vježbati - ponekad je najbolje ostaviti teži dio na neko vrijeme. Ali to ne znači da potpuno trebaš prestati vježbati! Ne daj zahtjevnom dijelu da pobjedi sve što radiš!
  • Nemoj odustati - ako ti neki dio pravi poteškoće, onda i ti njemu moraš raditi poteškoće. Znaš dosta načina da riješiš takve poteškoće. Nemoj koristiti neke od njih. Sve ih iskoristi! Najveća vjerojatnost je da će poteškoće potpuno nestati!
  • Ako je problem složen, potrebno ga je rastaviti na manje dijelove!   

I za kraj!
Please, never give up! ;)